Renault Typ A

Renault-Type-A2

Tento automobil byl základním stavebním kamenem velkého automobilového impéria, přestože ani původně nebyl zamýšlen k prodeji. Tento model byl konstruován osobně Louisem Renaultem.

Roku 1897, pracoval devatenáctiletý Louis Renault jako projektant s Delaunay-Bellevillem. Tento horlivý mechanik fascinovaný vznikem motorové dopravy, založil malou dílnu u zahrady rodinného domu v Boulogne-Billancourt a dal se do stavby malého jednoduchého vozidla, které sám vymyslel a které zamýšlel pouze pro vlastní účely.

Na vánoce roku 1898 bylo vozidlo dokončeno a Louis pozval několik přátel, aby viděli jak se automobil vypořádá se strmým Rue Lepic v Mortmartreské části Paříže. Jeho přátelé, okouzleni tím, jak se vozidlo lehce ovládá, zatoužili po tom, aby mohli mít také takové vozidlo. Několik z nich dokonce zaplatilo ihned na místě, aby jim Louis vozidlo postavil.

Dva měsíce na to byla založena společnost Renault Fr?res, vyrábějící automobily a odstartovala dlouhý automobilový příběh.

Lehoučce designované vozidlo prokazovalo mnohé vlastnosti moderního automobilového inženýrství s v předu umístěným motorem a přímo řazenou převodovkou, kterou si nechal Louis patentovat.

Veřejnosti bylo vozidlo představeno v červnu roku 1899 následně 27. srpna se Louis s bratrem Marcelem zúčastnili amatérského závodu Paris – Trouville, kde se umístili na 1. a 2. pozici.

renault-type-a-4-COB18980010101 renault-type-a-2-COH18993010101 renault-type-a-3-COB18990030101 renault-type-a-1-COB18990010101

zdroje: renault
fotografie: renault

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>